ARTYKUŁY

“W nowelizacji ma znaleźć się część propozycji, które złożyła “Solidarność”.”

PIS SKŁADA PROJEKT NOWELIZACJI USTAWY O ZAKAZIE HANDLU W NIEDZIELE


Janusz Śniadek, poseł Prawa i Sprawiedliwości złożył w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz niektóre inne dni. Co dokładnie zakłada jeszcze nie wiemy, na razie zajmie się nim Biuro Legislacyjne Kancelarii Sejmu i Biuro Analiz Sejmowych.

Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS i były przewodniczący “Solidarności” Janusz Śniadek. W opisie projektu czytamy, że dotyczy on “uszczegółowienia i doprecyzowania przepisów ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta oraz w niektóre inne dni w tym m.in. także doprecyzowania wyłączeń spod zakazu handlu oraz wykonywania pracy w handlu oraz wykonywania czynności związanych z handlem”.

Zakaz handlu w niedziele. Jest nowelizacja PiS
Poselski projekt zakłada, że nie odbędą się w tej sprawie konsultacje społeczne. Niemniej, możemy domniemywać, co PiS chce zmienić w ustawie o zakazie handlu. Min. Elżbiera Rafalska mówiła jakiś czas temu, że chce szybko dointerpretować te przepisy ustawy o zakazie handlu w niedziele, które tego wymagają. Jak dodała, skierowała już propozycje zmian do odpowiedniego departamentu. W nowelizacji ma znaleźć się część propozycji, które złożyła “Solidarność”.

A ta domaga się m.in. wydłużenia zakazu handlu na część soboty i poniedziałku oraz zapisów o możliwości otwierania sklepów w niedziele jako placówek pocztowych, które są obecnie wyłączone spod ustawowego ograniczenia. Czy właśnie one znajdą się w nowym projekcie?

Pod koniec października szefowa resortu pracy odcięła się od takich spekulacji. “Medialne informacje dot. rozszerzenia ograniczenia handlu są nieprawdziwe. Nie ma i nigdy nie było żadnych planów jego rozszerzenia na sobotę. Nigdy nie twierdziłam, że ograniczenie handlu powinno dotyczyć także soboty. To kłamstwo, rozsiewane, by wywołać niepokój” – pisała wtedy na Twitterze.

źródło: businessinsider.com.pl