ARTYKUŁY

“Alarmują, że ich sytuacja uległa pogorszeniu po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele”

PRACOWNICY BIEDRONKI W SPORZE Z PRACODAWCĄ. NIE CHCĄ PIENIĘDZY, ŻĄDAJĄ SPOKOJU

Zarobki są w porządku, ale przez zakaz handlu warunki pracy dramatycznie się pogorszyły – alarmują pracownicy największej sieci handlowej w Polsce. Pracują po nocach, w soboty ledwo nadążają z obsługą klientów.

Rzeczpospolita informuje, że związkowcy z NSZZ Solidarność Biedronki po raz pierwszy wszczęli spór zbiorowy z siecią nie z powodu podwyżek pensji, a warunków pracy.

Alarmują, że ich sytuacja uległa pogorszeniu po wprowadzeniu zakazu handlu w niedziele (jeśli nie wiesz, kiedy sklepy są zamknięte a kiedy otwarte, skorzystaj z naszego kalendarza niedziel handlowych). Przez to, że sieci walczą o zwiększenie obrotów w inne dni tygodnia, pracownicy mają urwanie głowy w soboty. Mają dosyć wychodzenia z pracy nawet o 1 w nocy i znacznie cięższej pracy, niż kiedyś.

Co dalej?
Na pewien paradoks zakrawa fakt, że za pracownikami ujął się Alfred Bujara, szef sekcji handlowej NSZZ Solidarność. Bujara jest bowiem jednym z twórców projektu ustawy zakazującej handlu w niedziele.

Obecnie związek wystosował wniosek do Ministerstwa Pracy, by niedzielna doba pracownicza została wydłużona. Dzięki zakaz handlu zaczynałby obowiązywać już o 22 w sobotę, a trwałby do 5 rano w poniedziałek. Związkowcy zamierzają walczyć o takie rozwiązanie.

Jeronimo Martins Polska na razie nie komentuje postulatów związkowców.

źródło: innpoland.pl