ARTYKUŁY

“Według obowiązujących przepisów, w 2020 roku sklepy będą pracowały tylko w siedem niedziel.”

PRZERWA W ZAKAZIE HANDLU. ZAKUPY W CZTERY NIEDZIELE

 

Choć do końca roku zostały już niespełna dwa miesiące, przed nami jeszcze cztery niedziele handlowe. To ostatnia taka kumulacja. W przyszłym roku zakaz handlu ma zostać mocno zaostrzony.

Jedyną niedzielę handlową w listopadzie będzie 24 listopada. Za to w grudniu sklepy będą czynne w trzy niedziele: 15 grudnia, 22 grudnia (dwie niedziele przed świętami) oraz 29 grudnia (ostatnia niedziela grudnia).

To ostatnia taka kumulacja niedziel handlowych. Przed wyborami głośno mówiło się o rzekomym planowaniu przez rząd złagodzeniu przepisów o zakazie handlu. Nawet premier Mateusz Morawiecki na antenie TVN24 mówił, że zakaz handlu nie spełnił swojego celu i dlatego możliwe jest jego złagodzenie. Ale po wyborach temat ucichł. Dziś niemal pewne jest więc, że od 2020 roku zakaz handlu w niedziele nie tylko nie zostanie złagodzony, ale – zgodnie z przyjętymi wcześniej przepisami – zostanie zaostrzony.

Według obowiązujących przepisów, w 2020 roku sklepy będą pracowały tylko w siedem niedziel. Będą to: ostatnia niedziela stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, niedziela przed Wielkanocą oraz dwie niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Według głosowania na stronie expresu ilustrowanego:

Zakaz handlu w niedzielę powinien…

  1. 55.55%
  2. 21.43%
  3. 13.75%
  4. 9.26%

Wszystkich głosów: 39567