ARTYKUŁY

“To najtwardsza forma zakazu niż ktokolwiek kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy “

STACJE BENZYNOWE ZAMKNIĘTE W NIEDZIELĘ? PAŃSTWOWY ORGAN CHCE ZAOSTRZENIA ZAKAZU HANDLU

Państwowa Inspekcja Pracy jest za wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele nie tylko dla sklepów posiadających status placówek pocztowych, ale także dla tych, które sprzedają głównie alkohol i artykuły spożywcze oraz papierosy – podaje serwis Prawo.pl. Oznaczałoby, że tego dnia nie mogłyby pracować nawet stacje benzynowe.

PIP, która kontroluje przestrzeganie zakazu handlu, uważa, że należy dokonać takich zmian w ustawie, aby „typowe placówki handlowe, które korzystają z wyłączenia spod zakazu handlu z uwagi na posiadany status placówki pocztowej, czy sklepy sprzedające głównie alkohol i artykuły spożywcze, ale posiadające w swoim asortymencie także wyroby tytoniowe, nie mogły prowadzić handlu w dni objęte zakazem handlu” – czytamy w serwisie Prawo.pl.

Inspekcja uważa też, że należy dookreślić krąg osób, z których nieodpłatnej pomocy mógłby w niedziele skorzystać właściciel sklepu prowadzący działalność osobiście, we własnym imieniu i na własny rachunek.

Najostrzejsza forma zakazu handlu w niedziele
Propozycja PIP oznacza zakaz jakiegokolwiek handlu. – To jest propozycja oderwana od realiów handlowych – mówi w rozmowie z Prawo.pl Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. – To najtwardsza forma zakazu niż ktokolwiek kiedykolwiek postulował. Co ważniejsze, niezgodna z jedną z intencji ustawodawcy – podkreśla.

Według niego, oznaczałaby zakaz jakiegokolwiek handlu, bo praktycznie wszystkie sklepy spożywcze sprzedają alkohol i wyroby tytoniowe, a kioski – wyroby tytoniowe. Także funkcjonowanie stacji benzynowych w dni wolne od pracy byłoby postawione pod znakiem zapytania w takiej wersji nowelizacji. Jest na nich przecież sprzedawany alkohol i papierosy.

Portal prawo.pl podał, że w 2019 r. inspektorzy pracy przeprowadzili prawie 6 tys. kontroli dotyczących przestrzegania przepisów o ograniczeniu handlu w niedziele. Rok wcześniej było ich ponad 11 tys. W 2019 r. zastosowano środki prawne (tj. wykryli nieprawidłowości) w 390 kontrolach. W 2018 r. zastosowano je w 994 kontrolach.

źródło: businessinsider.com.pl