ARTYKUŁY

“kto dopuszcza się handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele (…) podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”

WIEZIENIE ZA ZŁAMANIE ZAKAZU HANDLU W NIEDZIELĘ? “SOLIDARNOŚĆ” PROPONUJE PROJEKT

97645_art
NSZZ “Solidarność” w swoim projekcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę umieściło zapis, który mówi, że “kto dopuszcza się handlu oraz wykonywania innych czynności sprzedażowych w niedziele oraz wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę zakazanych w Ustawie podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch”. Według związku sankcja jest potrzebna, aby ustawa nie była martwa.

 

Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność, Alfred Bujara powiedział w Polsat News, że takiego zapisu domagali się polscy pracodawcy, którzy wspierają związek. Jednocześnie Bujara przyznał, że związkowcy chcieli mniej rygorystycznej wersji projektu.

Walka o zakaz handlu w niedzielę

Związkowcy od dawna domagają się ustawy zakazującej handlu w niedzielę. W 2014 roku pod takim projektem podpisało się 115 tys. osób. Wniosek jednak przepadł w Sejmie. Przeciwnicy takiego rozwiązania przekonują, że skutkowałoby to utratą miejsc pracy przez około 70 tys. osób.

Komitet “Wolna Niedziela”

Jednak w kwietniu tego roku powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej Handel w Niedziele, zwanej “Wolną Niedzielą”, zaś w czerwcu została uruchomiona kolejna procedura zbierania 100 tys. podpisów poparcia pod projektem. Wniosek o zarejestrowanie komitetu złożyli przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ “Solidarność”. Przewodniczący komitetu Alfred Bujara zapowiada, że zakaz handlu w niedziele ma bardzo duże poparcie społeczne.

Co zawiera projekt?

Mateusz Wyrwał, który jest autorem projektu, zwracał uwagę, że nie jest to zakaz handlu, ale jego ograniczenie. Podobne ograniczenia nie są w Europie niczym szczególnym. Zdaniem Wyrwała, do wprowadzenia ograniczenia potrzebna będzie nowa ustawa, nie wystarczy sama nowelizacja.

Zgodnie z proponowanym projektem, zakaz handlu w niedzielę miałby dotyczyć wszystkich sklepów bez względu na wielkość. Wynika również z niego, że handel w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę będzie dozwolony do godziny 14:00. Projekt ustawy przewiduje wiele sytuacji dopuszczających handel w niedzielę, między innymi na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, szpitalach i szkołach.

Od momentu zarejestrowania komitet ma trzy miesiące na zbiórkę podpisów pod projektem nowej ustawy. Następne kroki to złożenie wniosku w Sejmie, pierwsze czytanie a później wypracowanie ostatecznego kształtu ustawy w komisji sejmowej

CkkXjPgWkAAEGLh

Na Węgrzech w kwietniu, po roku obowiązywania ustawy zakazującej handlu w niedzielę, rząd podjął decyzję o zniesieniu niepopularnych wśród Węgrów przepisów.

Szef gabinetu premiera Orbana Antal Rogan poinformował, że przeciwko zmianom w prawie występowało wielu obywateli, w tym wiele kobiet, które podkreślały, że zakaz handlu w niedzielę wpływa na ich życie rodzinne w dni powszednie.

– Zakaz okazał się kontrowersyjny. Nie udało nam się przekonać ludzi, że z ich punktu widzenia zmiana ta była korzystna. Ich zdaniem zakaz utrudniał codzienne życie ich rodzin – zauważył Rogan.

Tymczasem w Polsce wizja zakazu handlu w niedzielę przybiera coraz wyraźniejsze kształty.

źródło:http://telewizjarepublika.pl/wiezienie-za-zlamanie-zakazu-handlu-w-niedziele-quotsolidarnoscquot-proponuje-projekt,34441.html
http://polskaracja.com/lata-wiezienia-handel-niedziele-nowy-projekt-ustawy/

W górę