Przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Handlu NSZZ Solidarność, Alfred Bujara powiedział w Polsat News, że takiego zapisu domagali się polscy pracodawcy, którzy wspierają związek. Jednocześnie Bujara przyznał, że związkowcy chcieli mniej rygorystycznej wersji projektu.
Walka o zakaz handlu w niedzielę
Związkowcy od dawna domagają się ustawy zakazującej handlu w niedzielę. W 2014 roku pod takim projektem podpisało się 115 tys. osób. Wniosek jednak przepadł w Sejmie. Przeciwnicy takiego rozwiązania przekonują, że skutkowałoby to utratą miejsc pracy przez około 70 tys. osób.
Komitet “Wolna Niedziela”
Jednak w kwietniu tego roku powołano Komitet Inicjatywy Ustawodawczej Ograniczającej Handel w Niedziele, zwanej “Wolną Niedzielą”, zaś w czerwcu została uruchomiona kolejna procedura zbierania 100 tys. podpisów poparcia pod projektem. Wniosek o zarejestrowanie komitetu złożyli przedstawiciele Krajowego Sekretariatu Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ “Solidarność”. Przewodniczący komitetu Alfred Bujara zapowiada, że zakaz handlu w niedziele ma bardzo duże poparcie społeczne.
Co zawiera projekt?
Mateusz Wyrwał, który jest autorem projektu, zwracał uwagę, że nie jest to zakaz handlu, ale jego ograniczenie. Podobne ograniczenia nie są w Europie niczym szczególnym. Zdaniem Wyrwała, do wprowadzenia ograniczenia potrzebna będzie nowa ustawa, nie wystarczy sama nowelizacja.
Zgodnie z proponowanym projektem, zakaz handlu w niedzielę miałby dotyczyć wszystkich sklepów bez względu na wielkość. Wynika również z niego, że handel w wigilię Bożego Narodzenia i Wielką Sobotę będzie dozwolony do godziny 14:00. Projekt ustawy przewiduje wiele sytuacji dopuszczających handel w niedzielę, między innymi na stacjach benzynowych, w kioskach, sklepach na dworcach autobusowych, portach lotniczych, strefach wolnocłowych, piekarniach, szpitalach i szkołach.
Od momentu zarejestrowania komitet ma trzy miesiące na zbiórkę podpisów pod projektem nowej ustawy. Następne kroki to złożenie wniosku w Sejmie, pierwsze czytanie a później wypracowanie ostatecznego kształtu ustawy w komisji sejmowej
Na Węgrzech w kwietniu, po roku obowiązywania ustawy zakazującej handlu w niedzielę, rząd podjął decyzję o zniesieniu niepopularnych wśród Węgrów przepisów.
Szef gabinetu premiera Orbana Antal Rogan poinformował, że przeciwko zmianom w prawie występowało wielu obywateli, w tym wiele kobiet, które podkreślały, że zakaz handlu w niedzielę wpływa na ich życie rodzinne w dni powszednie.
– Zakaz okazał się kontrowersyjny. Nie udało nam się przekonać ludzi, że z ich punktu widzenia zmiana ta była korzystna. Ich zdaniem zakaz utrudniał codzienne życie ich rodzin – zauważył Rogan.
Tymczasem w Polsce wizja zakazu handlu w niedzielę przybiera coraz wyraźniejsze kształty.
źródło:http://telewizjarepublika.pl/wiezienie-za-zlamanie-zakazu-handlu-w-niedziele-quotsolidarnoscquot-proponuje-projekt,34441.html
http://polskaracja.com/lata-wiezienia-handel-niedziele-nowy-projekt-ustawy/