ARTYKUŁY

“Branża handlowa nie chce zmian w ustawie”

WSTRZYMANO PRACE NAD USTAWĄ ZMIENIAJĄCĄ ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELE

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński chce, aby przed uchwaleniem nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele, dokonano oceny skutków regulacji. Oznacza to, że Sejm nie przyjmie tej ustawy na obecnym posiedzeniu. Nie wiadomo, czy nastąpi to też na kolejnym – podał serwis Wiadomoscihandlowe.pl.

W środę rano sejmowa komisja nadzwyczajna do spraw deregulacji pozytywnie oceniła, zgłoszony przez PiS, projekt nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele.

Jednak na posiedzeniu Prezydium Sejmu, które odbyło się po zakończeniu obrad komisji, zapadła decyzja o zdjęciu z porządku obrad wszystkich projektów zmian w ustawie (jednego autorstwa posłów PiS oraz dwóch autorstwa PO). Marszałek Kuchciński zażądał sporządzenia tzw. oceny skutków regulacji – donosi serwis Wiadomoscihandlowe.pl oraz “Rzeczpospolita”.

Nie wiadomo, jak długo potrwa jej przygotowanie. Do końca roku pozostało już tylko jedno posiedzenie Sejmu (poza bieżącym), które odbędzie się w dniach 12-14 grudnia.

– Mam nadzieję, że ta ocena będzie gotowa przed najbliższym posiedzeniem Sejmu w przyszłym tygodniu, tak by nowelizacja mogła wejść do porządku obrad – mówi “Rzeczpospolitej” Janusz Śniadek, poseł PiS i sejmowy sprawozdawca zmian.

Zdaniem dziennikarzy serwisu Wiadomoscihandlowe.pl, decyzję marszałka Sejmu można interpretować jako reakcję na opublikowane ostatnio sondaże. Wynika z nich, że Polacy niechętnie odnoszą się do zaostrzenia zakazu handlu w niedziele.

Branża handlowa nie chce zmian w ustawie

Do wstrzymania prac nad nowelizacją nawołuje głośno środowisko handlowców. Zastrzeżenia do projektu zgłosiły ostatnio m.in. Związek Przedsiębiorców i Pracodawców oraz Konfederacja Lewiatan.

Branży nie podobają się zmiany dotyczące placówek pocztowych, które są najważniejszymi zapisami w nowelizacji. Doprecyzowuje ona, że z wyłączenia spod zakazu handlu będą mogły korzystać tylko takie placówki pocztowe, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług pocztowych w rozumieniu ustawy.

W projekcie zapisano także, iż właściciel sklepu, który sam stanie za lada, będzie mógł w niedziele niehandlowe i święta korzystać z pomocy małżonka, dzieci własnych, dzieci małżonka, dzieci przysposobionych, rodziców, macochy i ojczyma.

źródło: businessinsider.com.pl