ARTYKUŁY

“Węgry rezygnują z wprowadzonego nieco ponad rok temu zakazu handlu w niedziele. Przepisy nie spodobały się większości tamtejszego społeczeństwa.”

ZAKAZ HANDLU W NIEDZIELĘ? WĘGRZY JUŻ WYCOFALI SIĘ Z TEGO POMYSŁU

 z15051868IF,Otwarcie-Galerii-Bronowice
Węgry rezygnują z wprowadzonego nieco ponad rok temu zakazu handlu w niedziele. Przepisy nie spodobały się większości tamtejszego społeczeństwa.

Zwolennicy zniesienia zakazu handlu w niedziele uzyskali miażdżącą przewagę w węgierskim parlamencie. We wtorkowym głosowaniu za takim rozwiązaniem opowiedziało się 163 posłów, przeciwko zagłosowało zaledwie 2 posłów, 11 wstrzymało się od głosu.

Referendum ws. uchodźców jest znacznie ważniejsze

Referendum w sprawie zniesienia handlu w niedziele domagała się opozycyjna Partia Socjalistyczna. Węgierski rząd chciał go uniknąć, gdyż obawiał się, że odwróci to uwagę Madziarów od planowanego rządowego referendum, w którym obywatele mają się wypowiedzieć w kwestii ograniczenia unijnego rozdziału kwot uchodźców. Stąd wtorkowe głosowanie.

Od tego momentu sami handlowcy będą decydować o godzinach otwarcia swoich sklepów, będą mogli przy tym uwzględnić zwyczaje nabywców oraz interesy pracowników i pobliskich mieszkańców. Sklepy mogą być otwarte już w najbliższą niedzielę.

Większość Węgrów za otwartymi sklepami

Ustawa wprowadzająca zakaz handlu w niedzielę obowiązywała od 15 marca 2015 roku, nie dotyczyła najmniejszych sklepów. W ostatnich sondażach dwie trzecie Węgrów było za jej zniesieniem.

Obrońcy zakazu handlowania w niedzielę wskazywali, że choć większość Węgrów go nie poparła, udało się w tym czasie osiągnąć kilka celów, w 2015 r. obroty w sektorze drobnego handlu zwiększyły się o 5,6 proc., a liczba zatrudnionych w nim osób wzrosła o przeszło 3 tys.

Partia Socjalistyczna nie składa broni i chce zbierać podpisy pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Zdaniem jej przedstawicieli, rząd po referendum może przywrócić zakaz handlu w niedziele.

W Polsce wolne niedziele dla wszystkich?

W Polsce zakazu handlu pracy w niedziele domaga się NSZZ  “Solidarność”. W najsurowszej wersji projektu ustawy, związek proponuje wolne dla wszystkich pracowników: sklepów, centrów handlowych, logistyki, a nawet sklepów internetowych. W umiarkowanej wersji pracownicy musieliby się zgodzić na pracę w niedziele.

Źródło: http://next.gazeta.pl/next/7,151003,19910889,zakaz-handlu-w-niedziele-wegrzy-juz-wycofali-sie-z-tego-pomyslu.html